Företagsplacering

Vi hjälper företag att förvalta sitt kapital på ett smart och långsiktigt sätt – så att överskottet kan växa och skapa värde över tid.

Få företagets kapital att växa

Låt företagets överskott och kapital växa genom att spara företagets pengar på rätt sätt.

En kapitalförsäkring är en oftast en bra sparform när du vill behålla pengarna i företaget och samtidigt få avkastning på kapitalet.

Kanske vill du bara låta överlikviditeten växa utan att skatta ut den från företaget, kanske planerar du en framtida investering, utdelning eller så tänker du dig sparandet som ett komplement till din egen tjänstepension.

Att fatta rätt beslut för din och företagets ekonomi är inte alltid enkelt.

I företag som gått med vinst byggs det över tid upp en överlikviditet, det vill säga pengar som inte behövs i den löpande verksamheten. Om du inte behöver investera pengarna i verksamheten kan du självklart använda pengarna till att ta en högre lön eller utdelning. Fördelen med att förvalta kapitalet i företaget är att du kan låta pengarna få växa utan vinstbeskattning. Så fort du tar lön eller utdelning försvinner ju en del i skatt och eventuell arbetsgivaravgift.

Vill du förvalta överlikviditeten inom företaget ska du se till att pengarna inte blir sittande på bankkontot där räntan är låg eller obefintlig. En kapitalförsäkring ger bättre möjlighet till en flexiblare placering och annan skattesituation.